Corporate / M&A
Czech Republic: Management liability highlights after re-codification

→ Vladimír Čížek
From 1 January 2014, a new civil and commercial code entered into force imposing stringent obligations on statutory bodies of corporations.
New regime of management liability
Effective 1 January 2014, the re-codification of Czech civil law introduced a reinforced regime of management liability imposing a large number of new statutory requirements on members of statutory bodies of business corporations. In comparison to the regime that was in place until 31 December 2013, members of statutory bodies now need to exercise more vigilance and business awareness when making business decisions.
Due managerial care
Under the new civil law regime, members of statutory bodies have to act with due managerial care, requiring them to exercise requisite loyalty, expertise and caution when performing the office.
The member must demonstrate due managerial care throughout the term of the mandate, and if it is discovered that they cannot perform the office with due managerial care and do not adopt requisite measures (e.g., delegating the matter to another member), the member shall be deemed to have acted negligently.
Business judgment rule
The new civil law regime has introduced into written law a business judgment rule whereby members of statutory bodies are not liable to the business corporation if they could reasonably expect when adopting a good faith business decision that they acted with requisite loyalty towards the business corporation, and in the defensible interest of the business corporation on an informed basis.
In principle, the business judgment rule incorporates a principle whereby members of statutory bodies should not be retrospectively held liable for damages to the business corporation resulting from an incorrect business decision, if they acted in the above described manner.
Delegation
The new Civil Code allows powers to be delegated within a collective statutory body, whereby each member may be assigned a particular scope of the statutory body’s authority (e.g., financial matters, HR matters, legal matters). In each case, such delegation will not free other members of the statutory body from the duty to supervise the manner in which the matters of the business corporation will be handled.
In principle, members of statutory bodies must perform the office in person. The member newly can entrust other members to vote for them at the meeting of the statutory body in the event of their absence.
One member of the collective statutory body will also need to be authorised to deal with the business corporation’s employees; otherwise, the chairman of the collective statutory body will be automatically assigned to such a position.
Breach of duties
Generally, members of statutory bodies will be obliged to surrender any benefit derived from breach of the duty of due managerial care to the business corporation and to pay any damages resulting from such breach. If the member of the statutory body has not made good the damages to the business corporation, the member’s assets will be held as a surety to the business corporation’s creditors to the extent that the creditors cannot satisfy their receivables directly against the business corporation.
Reflexive damage
A court now will be permitted to impose the duty on a statutory body member to pay damages only to the business corporation if it is sufficiently apparent that such payment would also compensate a depreciation of the shareholder’s share in the business corporation.
Return of payments
Under the new regime, if the business corporation has been declared insolvent and if requested by the insolvency administrator, a statutory body member must return any benefit derived under a management contract and any other benefit received from the business corporation over the past two years.
This would only apply if the statutory body member knew or should have known that the business corporation is threatened by insolvency and has not taken – in breach of the duty of due managerial care – all necessary and reasonably expected steps to avert insolvency.
Sanction surety
Under the new regime, a court may determine to hold the assets of members of statutory bodies as a surety for the business corporation’s obligations, if the business corporation has been declared insolvent and if the member knew (or could have known) that the business corporation is threatened by insolvency and has not taken all necessary and reasonably expected steps to avert it.
Disqualification
Finally, an insolvency court dealing with the business corporation’s insolvency will impose a ban on the statutory body member of the insolvent business corporation on performing the office of a statutory body member or similar position in any business corporation for a period of three years (with possible extension to 10 years).
This would apply if the member contributed in all respects to the business corporation’s insolvency, or contributed to a decrease of insolvency assets and creditors’ prejudice after the commencement of insolvency proceedings, or repeatedly and seriously breached the duty of due managerial care in the last three years.
The new civil and commercial code imposes more stringent rules and requirements on the performance of office of a statutory body in a business corporation, requiring a more cautious and diligent approach.
Česká republika: Odpovědnost managementu obchodní korporace podle nové právní úpravy

→ Vladimír Čížek
S účinností k 1. lednu 2014 přinesl nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích zpřísněný režim odpovědnosti pro statutární orgány obchodních korporací.
S účinností k 1. lednu 2014 zavedla rekodifikace českého soukromého práva zpřísněný režim odpovědnosti managementu společnosti. Členům statutárních orgánů obchodních korporací ukládá množství nových zákonných povinností. V porovnání s režimem platným do 31. prosince 2013 budou muset členové statutárních orgánů obchodních korporací obecně postupovat při přijímání obchodních rozhodnutí s vyšší mírou obezřetnosti a uvědomění.
Péče řádného hospodáře
V režimu nového soukromého práva musí člen statutárního orgánu obchodní korporace jednat vždy s péčí řádného hospodáře, což znamená, že bude muset vykonávat svou funkci s nezbytnou loajalitou a s potřebnými znalostmi a pečlivostí.
Člen statutárního orgánu obchodní korporace bude muset postupovat s péčí řádného hospodáře po celou dobu výkonu své funkce. Pokud zjistí, že není této péče schopen, a nepřijme nezbytná opatření, například nedeleguje záležitost na jiného člena orgánu, bude se mít za to, že jednal nedbale.
Pravidlo podnikatelského úsudku
Nová úprava dále představila tzv. pravidlo podnikatelského úsudku, kdy člen statutárního orgánu obchodní korporace nebude odpovědný obchodní korporaci za vzniklou škodu, pokud mohl při podnikatelském rozhodování v dobré víře rozumně předpokládat, že jedná informovaně a v obhajitelném zájmu obchodní korporace.
Pravidlo podnikatelského úsudku v zásadě zakotvuje princip, kdy člen statutárního orgánu obchodní korporace nebude zpětně postižitelný za škodu vzniklou obchodní korporaci v důsledku špatného obchodního rozhodnutí, postupoval-li v souladu s výše uvedeným.
Pověření
Nový režim umožňuje rozdělení působnosti uvnitř kolektivního statutárního orgánu, kdy každému členovi bude moci být přidělen určitý obor působnosti statutárního orgánu, například finanční záležitosti, řízení lidských zdrojů, právní záležitosti apod. Toto rozdělení nicméně nezbavuje další členy statutárního orgánu povinnosti dohlížet, jak jsou záležitosti obchodní korporace spravovány.
V zásadě platí, že člen statutárního orgánu musí vykonávat funkci osobně. Nově ovšem může člen statutárního orgánu zmocnit pro jednotlivý případ jiného člena orgánu, aby za něho při jeho neúčasti hlasoval.
Dále musí být vybraný člen kolektivního statutárního orgánu pověřen právním jednáním vůči zaměstnancům, jinak tuto působnost bude bez dalšího vykonávat předseda statutárního orgánu.
Porušení povinností
Obecně platí, že člen statutárního orgánu, který poruší povinnost péče řádného hospodáře, musí obchodní korporaci vydat prospěch, který v souvislosti s takovým svým jednáním získal.
Nenahradil-li člen statutárního orgánu obchodní korporace škodu, kterou jí způsobil porušením povinnosti při výkonu funkce, ačkoli byl povinen škodu nahradit, ručí věřiteli obchodní korporace za její dluh v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se věřitel plnění na obchodní korporaci nemůže domoci.
Reflexní škoda
Soud bude nově oprávněn uložit členovi statutárního orgánu povinnost nahradit obchodní korporaci škodu pouze v případě, pokud bude dostatečně zřejmé, že se takovým plněním vyrovná i škoda odrážející se ve znehodnocené účasti společníka obchodní korporace.
Vrácení plateb
Nově bude člen statutárního orgánu povinen v případě, že se obchodní korporace ocitne v úpadku a vyzve-li ho k tomu insolvenční správce, vydat prospěch získaný ze smlouvy o výkonu funkce a jakýkoli další prospěch získaný během posledních dvou let od obchodní korporace.
K uvedenému postupu se přistoupí pouze tehdy, pokud člen statutárního orgánu věděl nebo vědět měl a mohl, že obchodní korporaci hrozí úpadek, a přesto v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinil vše, co je potřebné a rozumně předpokládatelné k jeho odvrácení.
Sankční ručení
Nově bude také soud moci rozhodnout o ručení člena statutárního orgánu obchodní korporace za splnění povinností obchodní korporace, pokud bylo rozhodnuto o úpadku obchodní korporace a člen statutárního orgánu věděl nebo vědět měl a mohl, že obchodní korporaci hrozí úpadek, a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinil vše k jeho odvrácení.
Diskvalifikace
V neposlední řadě bude moci insolvenční soud rozhodující o úpadku obchodní korporace rozhodnout, že člen statutárního orgánu upadnuvší obchodní korporace, který byl ve funkci v době vydání rozhodnutí o úpadku nebo po něm, nesmí po dobu 3 let (s možným opětovným vyloučením až na 10 let) vykonávat funkci člena statutárního orgánu žádné obchodní korporace nebo být osobou v obdobném postavení.
Tato sankce se použije, pokud výkon funkce člena statutárního orgánu s přihlédnutím ke všem okolnostem případu vedl k úpadku obchodní korporace, nebo přispěl-li zřejmě ke snížení majetkové podstaty a k poškození věřitelů po zahájení insolvenčního řízení, nebo vyjde-li najevo, že člen statutárního orgánu v posledních 3 letech opakovaně a závažně porušoval péči řádného hospodáře.