Real Estate
Czech Real Estate Law after
Re-codification in 2014

→ Martin Kubánek

→ Miroslav Dudek
The new Civil Code as part of the re-codification of Czech private law became effective as of 1 January 2014
As part of the re-codification of Czech private law, Act No. 89⁄2012 Coll., Civil Code (the New Civil Code) became effective as of 1 January 2014. In this article we would like to point out some important changes introduced by this new regulation.
The Principle of Superficies solo cedit
The New Civil Code returns to the principle of Superficies solo cedit, under which structures firmly connected to a plot shall be considered as part of that plot. As of 1 January 2014, all structures placed on a plot owned by the same person are a part of this plot. Anyone who intends to dispose of a plot should therefore keep in mind that the structures placed on it will now follow the fate of that plot. In cases where the owner of the structure and the plot are not the same, the New Civil Code establishes a statutory pre-emption right of the owner of the plot to the structure and vice versa, so that the ownership of the plot and structures can be unified in the future.
The right of construction
Anyone who intends to build a new structure whose service life does not exceed several decades and who does not want to purchase the plot, or anyone who cannot agree with the owner of the plot to purchase it, might find the new institute of right of construction useful. The right of construction can be established based on an agreement and by means of registration in the Land Registry. The main feature of the right of construction is its temporary nature. It can be established for up to 99 years, but can be extended later. As a result of termination of the right of construction, the structure becomes a part of the plot on which it has been built. In order to compensate the builder, the owner of the plot shall pay half of the price of the structure, if not agreed otherwise between the parties. The right of construction is transferable and may also be encumbered in favour of third parties.
New regulations in mortgages over real estate
The New Civil Code newly allows for the establishment of a priority right for establishing a mortgage and registering this right in the Land Registry. This means that parties may register the mortgage rank in the Land Registry before they actually file the application for the registration of the mortgage itself. This enables creditors (e.g., banks) to secure a better mortgage rank before the negotiations on the contractual documentation wrap up.
If a receivable secured by a mortgage is fully paid up, but the mortgage is still registered in the Land Registry, as the mortgagor the owner is entitled under the New Civil Code to use the vacant mortgage to secure another receivable not exceeding the amount of the original receivable. This new institute can be used for refinancing, for example, whereas it enables the new creditor to virtually outrun other secured creditors. However, it can be agreed with other secured creditors that the owner is not entitled to secure new receivables with the vacant mortgage, whereas this limitation is to be registered in the Land Registry.
Land Registry and acquisition of ownership to real estate from a non-owner
Under the previous legal regulations, any person relying on information in the Land Registry was in good faith unless the person knew that the records were not in accordance with reality. In case of a discrepancy between the entry in the Land Register and reality, reality prevailed according to the previous legal regulations. A person acquiring real estate who was acting in good faith in the entry in the Land Registry could not acquire the real property from the non-owner. The acquiring person could only become the holder of the real property in good faith and could acquire the ownership of the real property by usucaption, provided that the other legal conditions for usucaption are fulfilled. This has changed as of 1 January 2014.
The New Civil Code enables the acquisition of ownership to real estate from a non-owner if certain statutory conditions have been met, especially the good faith of the transferee in the records in the Land Registry (the transferor must be registered as the owner) and a consideration for the ownership transfer is to be regulated in the transfer agreement (purchase agreement). However, the real owner of the real estate may under certain circumstances dispute the ownership of the new registered owner by filing a notice of dispute at the competent Land Registry Office within the statutory period.
The New Civil Code should motivate the owners of the real estate to regularly check the status of entries in the Land Registry.
Česká republika: Právo nemovitostí po jeho rekodifikaci v roce 2014

→ Martin Kubánek

→ Miroslav Dudek
Dne 1. ledna 2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník, který tvoří součást rekodifikace českého soukromého práva a přináší do práva nemovitostí významné změny.
Zákon č. 89⁄2012 Sb., občanský zákoník („nový občanský zákoník“), který tvoří součást rekodifikace českého soukromého práva, nabyl účinnosti dne 1. ledna 2014. Tímto příspěvkem bychom chtěli poukázat na některé podstatné změny v právu nemovitostí, které tento předpis přinesl.
Zásada superficies solo cedit
Nový občanský zákoník se vrací k zásadě superficies solo cedit, podle které jsou stavby pevně spojené s pozemkem jeho součástí. K 1. lednu 2014 se tedy veškeré stavby, jejichž vlastník byl shodný s vlastníkem pozemku, na kterém stavby stojí, staly součástí pozemku. Každý, kdo zamýšlí s takovým pozemkem nakládat, by měl mít na mysli, že stavby, které jsou na něm zřízeny, budou následovat osud pozemku, neboť jsou nyní jeho součástí. Pokud však vlastníkem pozemku a stavby na něm zřízené není tatáž osoba, zůstalo vlastnictví oddělené a stavba se součástí pozemku nestala. Za účelem sjednocení vlastnictví k pozemku a stavbě nový občanský zákoník upravuje zákonné předkupní právo vlastníka pozemku ke stavbě a vlastníka stavby k pozemku.
Právo stavby
Nový institut práva stavby by mohl být užitečný pro ty, kteří zamýšlejí vybudovat stavbu, jejíž životnost nepřesahuje několik desetiletí, přičemž si buďto nepřejí investovat do koupě pozemku nebo se na prodeji pozemku nemohou s jeho vlastníkem dohodnout. Právo stavby lze zřídit mimo jiné na základě smlouvy a následného zápisu do katastru nemovitostí. Hlavním rysem práva stavby je jeho dočasnost. Ta se projevuje v možnosti jej zřídit nejvýše na 99 let, přičemž ale není vyloučeno, aby se strany později domluvily na jeho prodloužení. V důsledku zániku práva stavby se poté stavba stane součástí pozemku. Za účelem kompenzace stavebníka nový občanský zákoník upravuje povinnost vlastníka pozemku zaplatit stavebníkovi náhradu ve výši poloviny hodnoty stavby, není-li mezi stranami ujednáno jinak. Právo stavby lze také převést či zatížit ve prospěch třetích osob.
Zástavní právo k nemovitosti
V novém občanském zákoníku nově nalezneme institut tzv. výhrady pořadí, který umožňuje zapsat do katastru nemovitostí přednostní právo pro zřízení zástavního práva. To znamená, že strany mohou zapsat v katastru nemovitostí pořadí pro zástavní právo dříve, než podají návrh na zápis vlastního zástavního práva. Tato úprava umožňuje věřitelům (například bankám) zajistit si pro sebe lepší pořadí zástavního práva ještě předtím, než jsou jednání ohledně smluvní dokumentace ukončena.
Pokud je pohledávka zajištěná zástavním právem zcela uhrazena, avšak zástavní právo k nemovitosti je stále formálně zapsáno v katastru nemovitostí, je vlastník jakožto zástavní dlužník nově oprávněn použít takto uvolněné zástavní právo k zajištění nové pohledávky, která však nesmí převyšovat výši té původní. Své praktické využití může tento institut nalézt například při refinancování, kdy nový věřitel díky uvolněnému zástavnímu právu v podstatě předběhne ostatní zajištěné věřitele. Původní zástavní věřitelé si nicméně mohou s vlastníkem dohodnout, že vlastník nezajistí takto uvolněným zástavním právem s lepším pořadím novou pohledávkou, přičemž toto ujednání stran musí být zapsáno do katastru nemovitostí.
Katastr nemovitostí a nabytí vlastnictví od nevlastníka
Předchozí právní úprava stanovila, že osoba spoléhající na údaje v katastru nemovitostí jednala v dobré víře, pokud nevěděla o tom, že údaje zde uvedené neodpovídají skutečnosti. V případě rozporu mezi údaji v katastru nemovitostí a skutečností byl rozhodující skutečný stav. Osoba, která jednala v dobré víře v zápisy uvedené v katastru nemovitostí, tedy nemohla nabýt nemovitost od nevlastníka. Připouštěla se pouze možnost vydržení, kdy se nabyvatel stal držitelem nemovitosti v dobré víře a při splnění všech zákonných podmínek nemovitost do vlastnictví vydržel. Toto se však od 1. ledna 2014 změnilo.
Nový občanský zákoník umožňuje nabytí vlastnictví k nemovitosti od nevlastníka při splnění určitých zákonných podmínek, kterými jsou zejména dobrá víra nabyvatele v záznamy v katastru nemovitostí (převodce-nevlastník musí být zapsán jako vlastník) a úplatnost převodu vlastnického práva v převodní smlouvě (kupní smlouva). Skutečnému vlastníku nemovitosti je však dána možnost za určitých okolností rozporovat zápis nového vlastníka tím, že v zákonné lhůtě uplatní u příslušného katastrálního úřadu poznámku spornosti. Nová úprava tak mimo jiné motivuje vlastníky nemovitostí, aby záznamy v katastru nemovitostí pravidelně kontrolovali.