Employment
Hungary: Employees' Liability for Breaching Their Obligations

→ Kinga Hetényi

→ Krisztina Gergely
The new Hungarian Labour Code stipulates a higher maximum compensation if the employee causes damage through negligence.
Employee obligations
Some employee obligations are specified in the new Hungarian Labour Code. For example, during employment the employee may not engage in conduct that jeopardises the employer’s business interest.
Other, more specific employee obligations may be specified in their scope of work, in the collective agreement, or in the internal rules of the company.
If employees breach these obligations, they are liable for the damage caused and must compensate the employer.
Changes to non-executive employee liability
The old Hungarian Labour Code differentiated only between damage caused (i) by negligence or (ii) intentionally. If employees caused damage through negligence, they were liable only up to one-half of their average monthly earnings. Alternatively, a maximum of one and a half months’ average earnings were charged if the employer and the employee agreed such in the employment contract. Collective agreements provided a maximum of six months’ average earnings as a limit. Even if employees caused damage by gross negligence, their liability was limited in the same way as if they had acted with slight negligence. Employees were liable for the entire amount if the damage was intentional.
The new Hungarian Labour Code differentiates between damage caused (i) by slight negligence, (ii) by gross negligence, or (iii) intentionally. Slight negligence is when the employee does not see the consequences of his/her acts because he/she is negligent. Gross negligence is when the employee recognises the possible consequences of the activity but hopes that the detrimental result will not occur. Damage is intentional when the employee foresees and wishes or accepts the detrimental consequences to happen.
Something new in the new Hungarian Labour Code is that with damage caused by slight negligence, the extent of indemnification may not exceed four months of the employee’s absence pay. Furthermore, the employee must pay a maximum of eight months’ absence pay if the collective agreement so provides. Another change in the new Hungarian Labour Code is that the employee must pay all damage caused by gross negligence or intentionally. Overall, the new Hungarian Labour Code stipulates a higher maximum compensation for negligence.
According to the current court practise, when employees breach their essential professional rules, it is often considered gross negligence.
In general, employees who drive a company car cause damage by gross negligence (not intentionally) if they break traffic rules and the company car is damaged. In this case, the employee usually recognises the risk but hopes the accident will not happen.
Exemptions from liability
The employee is not liable if (i) the damage was unforeseeable at the time of the injury, (ii) the damage was caused by the employer, or (iii) the employer does not mitigate the damage.
Damage is unforeseeable if a careful person thinking reasonably cannot foresee the damage. In this case, the information obligation of the employer is very important because it influences what is foreseeable by the employee. For example it may happen that the employee who is driving the company car runs a red light and hits another car. In this case, the employer may enforce only the amount that is the consequence of the accident – the part to repair. But if the part is not in stock and must be ordered, the employer may not claim damages arising from the fact that the car cannot be used until repaired because this was unforeseeable for the employee.
If the employer causes damage, the employee is not liable to pay. This is applicable, for example, if the employer gives wrong instruction to the employee.
Should the employer not comply with the obligation to mitigate damages, the employee is likewise not liable.
The employer’s claim for compensation
The employer is entitled to enforce its claim with a payment notice if the claim is not more than three times the minimum salary. The minimum salary changes yearly; in 2013 it is ca. EUR 330. Thus, the employer may enforce its claim with a payment notice if it is not more than ca. EUR 980.
If the claim exceeds three times the minimum salary, the employer is entitled to file an action with the court. The court then decides the claim in a court procedure.
The employer may enforce its claim with a payment notice if the claim is not more than three times the minimum salary.
Magyarország: A munkavállalók felelőssége a kötelezettségeik megszegéséért

→ Kinga Hetényi

→ Krisztina Gergely
Az új Magyar Munka Törvénykönyve magasabb maximum összegű kártérítést határoz meg, ha a munkavállaló gondatlanul okozza a kárt.
A munkavállaló kötelezettségei
Az új Munka Törvénykönyve több féle munkavállalói kötelezettséget határoz meg. Többek között például azt is, hogy a munkavállaló nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekét veszélyeztetné.
A munkavállaló más, speciálisabb kötelezettségeit a munkaköri leírás, a kollektív szerződés, vagy a cég belső szabályzatai tartalmazhatják.
Ha a munkavállalók megszegik ezeket a kötelezettségeiket, akkor felelősek az okozott kárért és azt meg kell téríteniük a munkáltatónak.
A nem vezető állású munkavállaló felelősségének változása
A régi Munka Törvénykönyve csak azt különítette el, ha a munkavállalók a kárt (1) gondatlanul, vagy (2) szándékosan okozták. Ha a munkavállalók a kárt gondatlanul okoztak, akkor félhavi átlagkeresetükkel feleltek. Maximum másfél havi átlagkeresetükkel feleltek, ha a munkáltató és a munkavállaló így állapodtak meg a munkaszerződésben. A kollektív szerződések pedig legfeljebb hat havi átlagkeresetet határozhattak meg. Ha a munkavállalók a kárt súlyosan gondatlanul okozták, a felelősségük akkor is ugyanúgy volt korlátozva, mintha a kárt enyhén gondatlanul okozták. A munkavállalók a teljes összegért feleltek, ha a kárt szándékosan okozták.
Az új magyar Munka törvénykönyve (1) az enyhe gondatlansággal, (2) a súlyos gondatlansággal és a (3) szándékosan okozott kár között tesz különbséget. Enyhe gondatlanság, amikor a munkavállaló nem látja cselekményének a következményeit, mert hanyag. Súlyos gondatlanság, amikor a munkavállaló felismeri a magatartásának lehetséges következményeit, de bízik abban, hogy a hátrányos eredmény nem következik be. Szándékos a kározás, ha a munkavállaló előre látja a cselekményének a hátrányos következményeit és azokat kívánja, vagy azokba belenyugszik.
Új szabály az új magyar Munka Törvénykönyvében, hogyha a kárt a munkavállaló enyhe gondatlansággal okozta, akkor a kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának az összegét. Továbbá a munkavállalónak maximum nyolc havi távolléti díját kell megfizetnie, ha a kollektív szerződés így rendelkezik. Egy másik változás az új magyar Munka Törvénykönyvében, hogy a munkavállalónak minden kárt meg kell térítenie, amit szándékosan, vagy súlyosan gondatlanul okozott. Összességében elmondható, hogy az új magyar Munka Törvénykönyve magasabb maximum összegű kártérítést határoz meg gondatlan károkozás esetére.
A jelenlegi gyakorlat szerint, ha a munkavállalók alapvető szakmai szabályokat sértenek, azt gyakran súlyosan gondatlannak minősítik.
Általában azok a munkavállalók, akik céges autót vezetnek, a kárt súlyosan gondatlanul okozzák (nem szándékosan), ha megszegik a közlekedési szabályokat és a cégautóban kár keletkezik. Ebben az esetben a munkavállaló általában felismeri a kockázatot, de bízik abban, hogy a baleset nem következik be.
Mentesülés a felelősség alól
A munkavállaló nem felel, ha (i) a kárt a károkozás idején nem lehetett előre látni, (ii) ha a kárt a munkáltató okozta, (iii) ha a munkáltató a kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget.
A kár nem látható előre, ha egy elővigyázatos személy, aki ésszerűen gondolkodik nem láthatta azt előre. Ebben az esetben a munkáltató tájékoztatási kötelezettsége nagyon fontos, mert ez határozza meg, hogy mi az, ami előre látható a munkavállaló számára. Például előfordulhat, hogy a munkavállaló, aki a céges autót vezeti, áthajt a piros lámpán és összeütközik egy másik autóval. Ebben az esetben a munkáltató csak azt az összeget követelheti, ami a baleset következménye, vagyis az alkatrész javítását. De ha az alkatrész nincs raktáron és meg kell rendelni, a munkáltató nem követelheti azt a kárt, ami abból származik, hogy az autót nem lehet addig használni, amíg meg nem javítják, mert ez nem volt előrelátható a munkavállaló számára.
Ha a munkáltató okozza a kárt, a munkavállalónak nem kell fizetnie. Ez a szabályt például akkor kell alkalmazni, ha a munkáltató rossz utasítást adott a munkavállalónak.
Ha a munkáltató nem tesz eleget a kárenyhítési kötelezettségének, akkor a munkavállaló szintén nem felelős.
A munkáltató kártérítési igénye
A munkáltatónak joga van a követelését fizetési felszólítással érvényesíteni, ha a követelés összege nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér háromszorosának összegét. A kötelező legkisebb munkabér összege évente változik, 2013-ban kb. 330 EURO. Tehát a munkáltató a követelését fizetési felszólítással érvényesítheti, ha az nem haladja meg a kb. 980 EURO‑t.
Ha a követelés összege a kötelező legkisebb munkabér háromszorosát meghaladja, akkor a munkáltató keresetet nyújthat be a bíróságon. A bíróság ezután bírósági eljárás során dönt a követelésről.