IP, IT & Life Sciences
Simply the Best: The Risks in Stating Your Product is Superior to All Others

→ András Ambrus
The author discusses some important aspects when using superiority claims in advertising and potential sanctions for non-compliance.
Why do companies like to make superiority claims?
Companies tend to advertise with the catchiest slogans possible, which is perfectly understandable. And the non plus ultra slogan is a clear claim of the no. 1 market position. Since such claims may have a big impact on the volumes sold, their use, and sanctions for their illegal use, must be regulated carefully. Otherwise, false advertising may be worth it if the commercial benefits (eg, increased sales volumes) outweigh the sanctions.
Unlawful advertisements – misleading advertisements
Commercials are misleading if they cause or may cause the consumers to make a business decision they would not have mad, provided that (i) the company has not hidden relevant information from them about attributes of the product advertised and (ii) the company has not provided such information in a misleading or unclear way.
Some important aspects when making superiority claims in an advertisement
Requirement of an objective and independent survey
A superiority claim must be based on an objective and independent survey conducted by a professional measurement enterprise. Since the addressees of the advertisement are supposed to believe in the correctness of the claim, there must be an objective and independent survey the statements of which are reflected in the claim in a non-misleading way. The survey must extend to all competitive products or to all competitors1; otherwise, the superiority claim qualifies as unlawful.
Subjectivity of the superiority claim
If the superiority claim declares a slogan that cannot be proven via an objective and independent survey (eg, “our radio station broadcasts the best hits all day long”), then it is impossible to prove its misleading character. Therefore, such an image campaign does not raise legal concerns at first sight2.
Application of limitations or qualifications marked with an asterisks (*) attached to the main slogan
Using small letters attached to the main slogan and marked with an asterisk (footnotes) is not unlawful. The main message and the additional message marked with an asterisk may, however, not vary substantially from each other3. This requirement is not fulfilled if, for example, a TV channel claims in the main slogan the largest number of viewers based on a survey, but the limitations4 on this claim are included only in small letters marked with an asterisk5. The TV channel should have included this information in the main slogan, and fines have been imposed in such cases.
No voice-over of the wording marked with an asterisk in a TV spot
Another risk may be a TV spot in which the advertisement contains small letters marked with an asterisk on the screen but no voice over connects to the message. This corresponds to the special attributes of a TV spot: the viewer has time only for a quick glance at the message, and it is assumed that the additional text marked with the asterisk will not get through to the viewer. With printed advertisements, the reader can focus on the message for a longer time.
Misleading statement of “the most popular” product
An undertaking may not claim that its product is “the most popular” on the market if the survey shows superiority only in terms of sales value but not in terms of sales volume. This might occur even if less sales volume results in bigger sales value because of the high price of the product promoted as “the most popular” on the market.
Legal sanctions for infringement
An unlawful advertisement may be challenged by the Hungarian Competition Authority (Gazdasági Versenyhivatal; GVH) if the commercial practice in question can materially affect the competition. This is given if, among others, the commercial is broadcasted via a nationwide TV channel or is published in a nationwide newspaper distributed in at least three counties of Hungary. If declaring the infringement, the GVH may prohibit the infringing advertising practice and impose a fine, which may reach 10% of the company’s net turnover in the last financial year.
Summary
The above are some aspects to consider when making superiority claims in advertisements, but the list is not exhaustive. The applicability of such claims depends on the facts and the proposed advertisement campaign.
Since such claims may have a big impact on the volumes sold, their use and sanctions for their illegal use must be regulated carefully.
- 1
- See also decision of the Hungarian Competition Authority Nr. Vj-85/2011.
- 2
- See also decision of the Hungarian Competition Authority Nr. Vj-15/2005.
- 3
- See also decision of the Hungarian Competition Authority Nr. Vj-86/2007.
- 4
- The name of the organisation that prepared the survey and the fact that the claim only refers to viewers between 18 – 49 years and to prime time.
- 5
- Decision of the Hungarian Competition Authority Nr. Vj-63/2011.
A legjobb: Miért kockázatos azt állítani, hogy terméke jobb, mint bárki másé

→ András Ambrus
A szerző bemutatja a reklámozás során használt piacelsőségi állítások néhány fontos aspektusát és a jogellenes magatartás lehetséges jogkövetkezményeit.
Miért szeretnek a vállalkozások piacelsőségi állításokat tenni?
A vállalkozások igyekeznek a lehető legvonzóbb szlogenekkel reklámozni, ami teljesen érthető. A non plus ultra szlogen az első számú piaci pozíció egyértelmű állítása. Mivel az ilyen állítások nagy hatással lehetnek az értékesítési mennyiségekre, használatukat, jogellenes használatuk következményeit körültekintően kell szabályozni. Ellenkező esetben a jogellenes reklámozási tevékenység kifizetődik a cégeknek, ha a kereskedelmi előnyök (pl. megnövekedett értékesítési mennyiség) meghaladják a jogkövetkezményeket.
Jogellenes reklámok – megtévesztő reklámok
Megtévesztő a reklám, ha a fogyasztót olyan ügyleti döntés meghozatalára készteti, amelyet egyébként nem hozott volna meg, vagy erre alkalmas, feltéve, hogy (i) a vállalkozás visszatartott valamely jelentős információt a reklámozott termék tulajdonságait illetően vagy (ii) megtévesztő vagy nem érthető módon nyújtott ilyen információt.
A reklámozás során használt piacelsőségi állítások néhány fontos aspektusa
Objektív és független piackutatás követelménye
A piacelsőségi állításnak egy hivatalos piackutató szervezet objektív és független piackutatásán kell alapulnia. Mivel a reklám címzettjei joggal hihetnek az állítás igazságtartalmában, a reklámnak tükröznie kell az objektív és független piackutatás megállapításait a fogyasztó számára nem megtévesztő formában. A piackutatásnak valamennyi versenytársra és azok termékeire is ki kell terjednie1, különben a piacelsőségi állítás jogellenesnek minősül.
A szubjektív jellegű piacelsőségi állítás
Ha a piacelsőségi állítás egy objektív és független piackutatással nem alátámasztható szlogenben hangzik el (pl. “ebben a rádióban mennek a legjobb számok egész nap”), akkor lehetetlen annak megtévesztő jellegét bizonyítani. Ezért, önmagában egy ilyen imidzs-kampány jogilag nem aggályos2.
A fő üzenethez kapcsolódó, csillaggal (*) jelölt korlátozások és minősítések használata
A fő üzenethez kapcsolódó, csillaggal jelölt apró betűs szövegek (lábjegyzetként való) alkalmazása nem jogszerűtlen. A szlogen és a további csillagozott üzenet azonban nem térhetnek el egymástól lényegesen3. Ez a követelmény nem teljesül, ha egy TV-csatorna egy piackutatás eredményeire támaszkodva a fő szlogenben azt állítja, hogy nála a legmagasabb a nézőszám, de a piackutatás körülményeit4 csak a csillagozott apró betűs részben írja le5. A televízió-csatornának a fő szlogenbe kell beillesztenie ezt az információt, ha nem így tesz, bírságot szabnak ki rá.
Csillagozott szöveg hangalámondás nélküli alkalmazása TV-reklámban
További kockázatot jelenthet egy olyan TV-reklám, amelyben a hirdetés ugyan tartalmaz csillagozott apró betűs szöveget a képernyőn, de hangalámondás nem kapcsolódik az üzenethez. Ez a TV-reklám sajátosságaival függ össze: a nézőnek csak annyi ideje van, hogy egy gyors pillantást vessen az üzenetre, így abból kell kiindulni, hogy a csillagozott apró betűs szöveg nem jut el hozzá. A nyomtatott reklámok esetében az olvasónak lehetősége van hosszabb ideig fókuszálni az üzenetre.
A “legnépszerűbb” termék állítása megtévesztő módon
A vállalkozás nem állíthatja, hogy a terméke a “legnépszerűbb” a piacon, ha a piackutatás csak az eladási értékek terén mutat piacelsőséget, az értékesítési mennyiségek terén viszont nem. Ez akkor fordulhat elő, ha kisebb értékesítési mennyiség nagyobb eladási értéket eredményez a piacon a “legnépszerűbbként” reklámozott termék magas ára miatt.
A jogellenes magatartás jogkövetkezményei
Ha a jogellenes, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat alkalmas a gazdasági verseny érdemi befolyásolására, a jogellenes reklám kapcsán a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jár el. Ez többek között akkor fordul elő, ha a reklámot országos televízió-csatornán közvetítik, vagy egy, Magyarország legalább három megyéjében forgalmazott országos újságban teszik közzé. Ha a jogsértést megállapítja, a GVH megtilthatja a jogellenes reklámozási gyakorlatot és bírságot szabhat ki, amely akár a vállalkozás tárgyévet megelőző üzleti évben elért nettó árbevételének 10%-át is elérheti.
Összegzés
A fentiekben néhány olyan aspektust tekintettünk át, amelyeket a reklámozás során a piacelsőségi állítások használatakor kell figyelembe venni, de a lista nem teljes. Az ilyen állítások alkalmazhatósága a konkrét körülményektől és a tervezett reklámkampánytól függ.
Mivel az ilyen állítások nagy hatással lehetnek az értékesítési mennyiségekre, használatukat, jogellenes használatuk következményeit körültekintően kell szabályozni.
- 1
- Ld. a Gazdasági Versenyhivatal Vj-85/2011. sz. döntését.
- 2
- Ld. a Gazdasági Versenyhivatal Vj-15/2005. sz. döntését.
- 3
- Ld. a Gazdasági Versenyhivatal Vj-86/2007. sz. döntését.
- 4
- A piackutatást készítő szervezet nevét és azt a körülményt, hogy az állítás csak a főműsoridőre és a 18 – 49 éves korosztályba tartozó nézőkre vonatkozik.
- 5
- Ld. a Gazdasági Versenyhivatal Vj-63/2011. sz. döntését.